Menü Açık Menü Kapalı

Egsoz Muayenesi Hakkında

 


Her marka araçlarınızın Egzos Muayenesi yapılarak, Egzos Pulu verilmektedir. Araçlarınızın Muayene işlemlerini sizleri zaman ve oluşabilecek aksaklıklardan kurtarmak için; deneyimli muayene ekibimiz, aracınızı bulunduğu yerden alıp gerekli ön kontrolleri yapar ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonuna götürerek işlemleri sonuçlandırır.
Binek ve resmi otomobiller için Trafiğe çıkış tarihinden itibaren ilk 3 yaş sonunda ve 10 yaşına kadar her 2 yılda bir , 10 yaşından sonra her yıl düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir.

Ticari araçlar için trafiğe çıkış tarihinden itibaren her yıl düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir.

Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve Ocak 1980 tarihinden önce tescil edilmiş dizel motorlu araçlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar ise Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaf tutulmaktadırlar.
Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü için son geçerlilik tarihi Motorlu Taşıt Egzoz Emisyon Ruhsatı üzerinde belirtilmektedir.Egzoz sistemi üzerinde bulunan delik veya çatlakların onarılması gerekmektedir. Sistem üzerindeki bağlantı noktaları kontrol edilmeli ve bu ek yerlerinin sağlam olduğundan emin olunmalıdır. Eğer araçlarda katalitik konvertör bulunuyorsa bu konvertörlerin de sağlam olup olmadığına bakılmalıdır.
Bu tip kontrollerin yapılmaması durumunda eğer egzoz sisteminde hasar varsa, yapılan ölçümler sırasında emisyon değerleri belirlenen sınırların üstünde çıkar ve ölçüm sonuçlarının olumsuz çıkmasına neden olur. Egzoz sistemi kusurlu olan araçların ölçümleri onaylanmamaktadır.
Bunların yanı sıra aracın periyodik bakımının yaptırılmış olması da aracın egzoz emisyon ölçüm sonuçlarının iyi bir şekilde çıkmasına katkı sağlamaktadır.